Prima pagină » Activitati » Proiectul de voluntariat ”Un dar, o speranță”

Proiectul de voluntariat ”Un dar, o speranță”

„Nu contează cât dăruiești, ci cât de multă dragoste pui în ceea ce dăruiești.” (Maica Tereza)

Toamna se numără bobocii. Noi începem să numărăm faptele bune și acțiunile de voluntariat.

,,Târgul de toamnă”, realizat de elevii claselor primare de la Șc. Gimn. ”Acad. H. Mihăescu” Udești, coordonați de învățători și ajutați de părinți și elevii voluntari,  este prima acțiune ce a avut ca scop nu doar realizarea de produse gastronomice, ci și antrenarea creativității, a spiritului comercial și antreprenorial.
Acțiunea apreciată de toți participanții- copii, părinți, cadre didactice- a avut ca final strângerea de fonduri destinate sprijinului unor copii din familii defavorizate din Udești.

CAMPANIA: „ÎNCALȚĂ UN COPIL SĂ MEARGĂ LA ȘCOALĂ!”

„Ce este bunătatea? O frumusețe pe care o percepi direct cu sufletul.”(Alexandru Vlahuță)
Campania a început în luna noiembrie și s-a finalizat miercuri, 11.12.2019, prin dăruirea a 100 pachete conținând dulciuri și fructe și a 52 perechi noi de ghetuțe și cizmulițe împreună cu șosete,  copiilor de la Școala Primară Chilișeni.
Cei care s-au implicat în această activitate de voluntariat, au contribuit în pragul sărbătorilor de iarnă la aducerea zâmbetelor pe chipul copiilor de la Școala Primară Chilișeni.