Prima pagină » Pliante de prezentare

Pliante de prezentare

Şcoala Gimnazială „Acad. H. Mihăescu” Udeşti

„Pe un picior de plaiu, pe o gură de raiu, iată vezi în față un sat ținut în brațe de codrul înverzit de Oadeci străjuit și e Udești numit. E sat frumos, curat, pe picioare-i tot spălat de-a Sucevei apă lină, luminat de lună plină, crezi că-i satul din poveste și ca el altul nu este.”

 AN ȘCOLAR 2021-2022


DEVIZA ȘCOLII

„NU PENTRU ŞCOALĂ, CI PENTRU VIAŢĂ ÎNVĂŢĂM!” (SENECA)

VIZIUNEA ȘCOLII

Şcoala Gimnazială „Acad. H. Mihăescu” Udeşti este o organizaţie deschisă, aptă să răspundă eficient nevoilor psihologice şi sociale ale beneficiarilor educaţiei, promovăm toleranţa, responsabilitatea, corectitudinea şi respectul, asigurăm un climat stimulativ pentru întreg personalul şcolii, dovedind un real interes pentru nevoile comunităţii locale.

Din anul 1996 şcoala din Udeşti poartă numele savantului udeştean Haralambie Mihăescu.
Unităţile de învăţământ subordonate Şcolii Gimnaziale „Acad. H. Mihăescu” Udeşti sunt următoarele:

 • Şcoala Primară Luncuşoara
 • Şcoala Primară Chilişeni
 • Şcoala Gimnazială Plăvălari
 • Şcoala Gimnazială Reuseni
 • Şcoala Gimnazială Poieni
 • Şcoala Gimnazială Ştirbăţ

MISIUNEA ȘCOLII

Ne propunem să asigurăm un învăţământ de calitate, modern şi flexibil, adaptat nevoilor şi aspiraţiilor individuale, dar în concordanţă cu aşteptările comunităţii locale. Vom avea în vedere crearea şi dezvoltarea de relaţii de parteneriat, cu deschidere spre valorile educaţiei europene, astfel încât fiecare factor educaţional implicat să-şi pună în evidenţă capacitatea şi abilităţile de comunicare, să-și dezvolte spiritul de iniţiativă, creativitatea şi încrederea în sine, în vederea unei integrări sociale de succes.

CALENDARUL ACTIVITĂȚILOR EXTRAȘCOLARE

 • ZIUA EUROPEANĂ A LIMBILOR (26 septembrie)
 • ZIUA INTERNAŢIONALĂ A EDUCAŢIEI (5 octombrie)
 • CARNAVALUL TOAMNEI (octombrie)
 • ZIUA TOLERANȚEI ( 16 noiembrie)
 • ZIUA NAŢIONALĂ A ROMÂNIEI (1 decembrie)
 • TRADIŢII ŞI OBICEIURI DE IARNĂ (decembrie)
 • MEDALION LITERAR (Mihai Eminescu, 15 ianuarie)
 • ZIUA UNIRII (24 ianuarie)
 • SĂPTĂMÂNA FRANCOFONĂ (martie)
 • GHIOCEI PENTRU MIRCEA MOTRICI (martie)
 • SĂRBĂTORI PASCALE (aprilie)
 • ZIUA EUROPEI (9 mai );
 • CARNAVALUL COPILĂRIEI (1 iunie)
 • DRUMEŢII, VIZITE, EXCURSII
 • ACTIVITĂŢI DE VOLUNTARIAT
 • ACTIVITĂŢI SPORTIVE (campionate);
 • ACTIVITĂŢI ECOLOGICE;
 • CAMPANII ÎMPOTRIVA VIOLENŢEI;

,,Şcoala să nu fie nimic altceva, decât ateliere pline de activitate. Numai astfel vor putea să probeze toţi, în propria lor practică, adevărul că: învăţând pe alţii ne învăţăm pe noi înşine. ”

John Amos Comenius

OFERTA SCOLII 2021-2022